Novoizabrani predsjednik Hrvatskog narodnog vijeća (HNV) u Bosni i Hercegovini Stipe Prlić odbacio je politiku koju vodi vladajući HDZ BiH, uključujući i politiku koju Hrvatska demokratska zajednica vodi prema Hrvatima u BiH. Prlić je rekao da se ta stranka previše fokusirala na Hrvate u zapadnoj Hercegovini, gdje su Hrvati u većini, zanemarujući Hrvate i dijelovima BiH gdje su u manjini u odnosu na duge narode.
„Isto tako ne bi trebalo da bude bilo ko bez zaštite tamo gdje je manjina”, rekao je Prlić.
Neposredno nakon izbora na čelo HNV-a krajem prošlog mjeseca, vrlo utjecajne nevladine organizacije Hrvata u BiH, Prlić najavljuje ponuditi politička rješenja koja bi dijelom zadovoljila i nacionalne i građanske apetite u višeetničkoj Bosni i Hercegovini, što bi moglo dovesti do relaksacije političkih odnosa u zemlji, vrlo napeti već duže vrijeme zbog neslaganja među vladajućom koalicijom sastavljena od HDZ-a BiH, SDA i SNSD-a.
Malo je poznato da je HNV BiH inicijator Washingtonskog sporazuma koji je zaustavio rat između Armije BiH i HVO-a 1994. godine. Ima li HNV ambiciju da ponovo počne utjecati na političke procese u BiH?
HNV nije politička stranka nego nevladina udruga i želimo ostati u okvirima zakonskih dometa nevladinih udruga. Rješenjima koja nudimo želimo pomoći bosanskohercegovačkoj političkoj sferi, zajedno s drugim nevladinim udrugama želimo na političku sferu vršiti javni pritisak kako bi usvajala rješenja na dobro svih građana i naroda u BiH. To smo radili i 1994. godine, i sve godine i desetljeća nakon toga, to činimo i danas, a činit ćemo i u budućnosti. Nastojat ćemo bit aktivniji u društvenom životu na način da ćemo ukazivati na društvene i političke anomalije ali i procese koji se odvijaju u Bosni i Hercegovini.
Kako vidite trenutno hrvatsku političku scenu u BiH. Čini se da Dragan Čović i HDZ njome vladaju suvereno. Ali, vi ste jedne prilike rekli da ni u Hercegovini nisu svi ljudi za Čovića i HDZ.
Trenutna politička scena u BiH je takva da je u raskoraku između tri dominantna nacionalna narativa. Ako se fokusiramo kako kažete na hrvatsku političku scenu u BiH, ona je takva da je nedvojbeno da je HDZ taj koji dobiva uvjerljivu podršku, a pogotovo nakon 2006. godine pa do danas gdje rezultat HDZ-a linearno raste po broju osvojenih mandata. Imate apsolutnu homogenizaciju biračkog tijela i situaciju da će HDZ biti nezaobilazan partner u vlasti i narednih izbornih ciklusa. Pojavljuju se određeni politički akteri koji bi eventualno mogli u određenim sredinama napraviti neki rezultat, ali za to je potrebno izvjesno vrijeme. Nažalost, htjeli priznati ili ne danas među Hrvatima imate osjećaj straha od mogućnosti preglasavanja, a rezultat toga je da jedna politička opcija dobiva apsolutnu podršku bez obzira što se dogodilo Sokolu, Aluminiju i drugim gospodarskim subjektima. Strahom se vješto manipulira i najlakše vlada, a strah je ubojito oružje kojim se razgrađuje BH društvo. Međutim, ukoliko bi se relaksirali odnosi, uvjeren sam da bi značajniju podršku među hrvatskim biračkim tijelom dobivale i stranke koje su danas u nastanku ali i stranke ljevice. U razgovoru s običnim ljudima dosta Hrvata kako u Bosni tako i u Hercegovini su razočarani s onim što čine političke elite HDZ-a.
Kako doživljavate ulogu i politiku HNS-a BiH?
HNS je grupacija stranaka kao i svaka druga grupacija političkih stranaka, s tim da u HNS-u HDZ ima dominantnu ulogu bez mogućnosti da druge stranke značajnije utječu na odluke HNS-a jer se odluke više ne donose koncensusom. Ovo su između ostalog potvrdile i neke stranke koje su napustile zasjedanje nedavno održanog Sabora HNS-a. HDZ jako dobro koristi HNS i rezultati su takvi da suvereno vlada tom organizacijom. Cilj svake političke organizacije je da ostane i opstane na vlasti i to u ovom momentu HDZ preko HNS-a uspješno ostvaruje. Cjelokupna situacija ide na ruku HDZ-u oko političkih odnosa u BiH gdje se niti jedan politički proces ne može odviti bez blagoslova ove stranke.
Usprotivili ste se izmjenama Izbornog zakona BiH kako to predlaže Čović i HDZ. Šta su vaše najveće zamjerke tom prijedlogu?
HNV ima zamjerke na prijedlog izmjena Izbornog zakona na kojem inzistira HDZ, ali koliko vidimo nikakvih drugih prijedloga u javnosti nema niti se spominju. Pa nije valjda da samo jedna stranka daje prijedloge na ovako važno pitanje.Naše zamjerke se odnose na izračune od strane HDZ-a po kojima pravo na izbor u domove naroda nemaju Hrvati u izbornim jedinicama u kojima je njihov udio u ukupnoj strukturi stanovništva ispod 5.8%. A da ne spominjemo Hrvate u Republici Srpskoj koji ne postoje u računicama HDZ-a i odavno su žrtvovani.
Moje osobno stajalište je da se ne smije narušavati princip po kojem se uskraćuje osnovno pravo da svaki građanin ima pravo da bira i da bude biran, a s druge strane ne smije se narušiti ni princip proporcionalne zastupljenosti koja se navodi u presudi Ustavnog suda po apelaciji Ljubić.
Prijedlozi za izbor članova Predsjedništva bi po mom mišljenju trebala ići u smjeru relaksacije odnosa na način da bi se izbor vršio kroz parlamentarnu proceduru jer se taj izbor onda ne bi negativno koristio kao sredstvo podizanja nacionalnih tenzija.
Ima li HNV BiH prijedlog za novi izborni zakon u BiH?
HNV će imati svoj prijedlog. Na posljednjem Saboru HNV-a su iznijete ideje koje će voditi ka konačnom prijedlogu. Taj prijedlog će biti proslijeđen svim političkim strankama ali i međunarodnim organizacijama i ambasadama najznačajnijih zemalja. Želja nam je da vlastitim prijedlozima pomognemo u pravljenju balansa između nacionalnog i građanskoga, i da time pomognemo u traganju za rješenjem koje može biti modus vivendi bosanskohercegovačke države i društva.
HNV će davati prijedloge koji će biti na tragu realnog i provedivog i u okviru datosti koje definira Daytonski mirovni sporazum. Bojim se da kretanje izvan tog okvira neće donijeti napredak nego samo daljnje političke tenzije.
Bakir Izetbegović je unutar SDA suočen sa osipanjem članstva, Dodik i SNSD su ozbiljno ugroženi SDS-PDP koalicijom. Je li ‘legitimno predstavljanje’ po modelu kao insistira Čović možda neka vrsta spašavanja HDZ-a da ne dođe u istu poziciju?
Istina je da je slobodni pad zahvatio SDA, ali i da vrlo ozbiljno prijeti Dodiku i SNSD-u – i da sve to pali alarme u uredima HDZ-a. Ova tri koncepta funkcioniraju po principu spojenih posuda i ne funkcioniraju jedni bez drugih.
Koncept koji zagovara HDZ ne bi imao smisla niti bi imao toliku podršku da s druge strane nema SDA koja pomaže toj politici. Također, ni nacionalistička politika separatizma koju zagovara Dodik ne bi pala na toliko plodno tlo da nema partnera u Federaciji koji tobože brane BiH od Dodika. Drugim riječima oni spašavaju jedni druge.
Hrvatska je dosta involvirana u političke procese u BiH. Mislite li da to čini na pravi način?
Mišljenja sam da Hrvati u BiH imaju dovoljno znanja i ukupnog kapaciteta da se sami izbore za sve ono što smatraju da je dobro kako za Hrvate tako i za BiH u cjelini. Samo je pitanje kako tu politiku definirati na najbolji mogući način.
Mislim da se politika službenog Zagreba ne bi trebala svoditi isključivo na guranje hrvatskog HDZ u kola bosanskohercegovačkog HDZ-a i kola interesa koja taj HDZ održavaju vječno na vlasti. Nadam se da će politika službenog Zagreba bez obzira tko je na vlasti biti okrenuta ka pomoći Bosni i Hercegovini na putu ka euroatlanskim integracijama.